+421 32 658 53 94

Laugaricio Lifestyle Blog

Nepríjemné nástrahy leta. Ako na ne?

Komáre, kliešte, nadmerné potenie, spáleniny od slnka… Leto prináša okrem príjemných chvíľ a zážitkov aj veľa nepríjemností, s ktorými musíme denne bojovať.

Môžete ísť prírodnou cestou, alebo siahnuť po osvedčených pomocníkoch z lekárne.

PREKAZME KOMÁROM HOSTINU

Aj vy neznášate nepríjemné bzučanie komára, keď už už zaspávate? Alebo vám prekážajú ich nálety počas pohodového posedenia v letný podvečer? Nenechajte nič na náhodu a vyskúšajte niektorý z prírodných spôsobov na odpudenie komárov:

VÝSADBA RASTLÍN:
Komárom nevonia napríklad rozmarín, levanduľa, mäta, medovka, lastovičník, rajčiny, aníz, kôpor alebo fenikel. Vyskúšajte vysadiť niektorú z nich ako plot v miestach, kde sa zdržiavate najviac, napr. na balkóne/terase alebo dvore.

DOMÁCI REPELENT:
Do 50ml rastlinného oleja pridajte 15 – 25 kvapiek esenciálnych olejov. Môžete pridať len jeden druh esenciálneho oleja, alebo ich kombináciu podľa účinku alebo podľa toho, čo vám viac vonia. Pred použitím pretrepte a pri aplikácii sa vyhnite kontaktu s očami. 

Aké esenciálne oleje nemajú radi rôzne druhy hmyzu?

  • Kliešť – fenikel, céder, patchouli, rozmarín, tea-tree
  • Komáre – citrónová tráva, mäta, bazalka, tymian, šalvia, levanduľa, škoricový olej
  • Včely, osi, sršne – eukalyptus, tymian, mäta, citrónová tráva
  • Pavúky – eukalyptus, ruža, levanduľa
  • Muchy – mäta, bazalka, šalvia

Ďalší spôsob, ako si vyrobiť domáci repelent, je prisypať do 200 ml Alpy približne 30 ks klinčekov. Nechajte lúhovať aspoň 24 hodín, ideálne až do 2 týždňov, následne ho môžete začať používať. Môžete sa ním potierať odličovacím tampónom, alebo naliať do rozprašovača. Namiesto Alpy možno použiť aj lieh alebo vodku. Klinčeky nevyberajte, nechajte ich vo fľaštičke. Zmes je účinná proti komárom aj kliešťom.

VYDYMENIE:
Vezmite zopár vetvičiek zviazaného a vysušeného rozmarínu, vložte do šálky a zapáľte. Dym komáre odpudí.


NEŽELANÝ PRÍSAVNÍK MENOM KLIEŠŤ

Nemusíte chodiť na celodenné turistiky, aby ste si domov priniesli neželaného návštevníka. Poľahky sa k vám dostane zo záhrady, lúky, či trávy na kúpalisku. Keďže môže prenášať závažné ochorenia, lepšie je venovať sa prevencii, ako riešiť dôsledky. Čo môžete vyskúšať?

VITAMÍNY: Veľmi účinné je pravidelné užívanie vitamínov skupiny B aspoň počas sezóny.

FENIKEL: Semeno fenikla podrvte a strčte si do vrecka, keď idete do prírody. Kliešte sa vám vyhnú.

POMOC Z LEKÁRNE: V lekárni Dr. Max nájdete rôzne druhy repelentov, aj súpravu na bezpečné odstraňovanie kliešťov.

AU, DOSTAL MA

Čo robiť po uštipnutí komárom: Na poštípané miesto použite esenciálny olej z levandule alebo čajovníka. Po uštipnutí osou či sršňom lepšie pomáha ocot, či cibuľa. Prvou pomocou môže byť aj potretie miesta vpichu vlhkou zemou a môžete tiež vyskúšať vnútornú stranu banánovej šupky.

CHCEM VOŇAŤ AJ POČAS LETA

Potenie je dôležitá funkcia pre náš organizmus. Reguluje sa ním teplota tela, chránime sa pred infekciami a vylučujeme z tela soľ. Obzvlášť počas horúcich letných dní, pri športe alebo strese sa potíme najviac. Pod pazuchami sa rýchlo tvoria nepekné mokré a zapáchajúce kruhy. Vyskúšajte niektoré z domácich receptov, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť:

ČIERNY ČAJ:
Obsahuje tanín, ktorý dokáže upokojiť a stiahnuť potné žľazy. Odložte si dve vylúhované vrecúška z čaju. Po tom, ako vychladnú, si ich priložte pod pazuchy a nechajte pár minút pôsobiť. Pokožku následne umyte vodou.

CITRÓN:
Kyselina citrónová má schopnosť ničiť baktérie a odstrániť zápach. Nakrájajte si dve kolieska citrónu a priložte ich pod pazuchy. Nechajte pôsobiť aspoň päť minút, a potom pokožku opláchnite vodou. 

BYLINKY: 
Šalvia a praslička sú známymi pomocníkmi proti poteniu. Využívajú sa ich výluhy, kúpele alebo tinktúry.

ZEMIAKY:
Azda najdostupnejší prostriedok, ktorým môžete vyskúšať potlačiť potenie, sú zemiaky. Zemiak umyte, rozkrojte a dužinou si prechádzajte po miestach, kde sa nadmerne potíte.

POMOC Z LEKÁRNE: Klasikou je dezodorant, vyskúšať môžete napríklad guľôčkový dezodorant URIAGE. Alebo Driclor roztok s dlhodobým účinkom. 

PREČO SOM SA NENATREL?

Snáď každý minimálne raz riešil spálenie od slnka. Stane sa to veľmi rýchlo, stačí sa zabudnúť natrieť, nevziať si opaľovací prípravok počas leta, alebo zaspať oddychujúc na slnku a problém je na svete. Po čom doma siahnuť?

MLIEČNE VÝROBKY - JOGURT, SMOTANA, MLIEKO:
Vyťahujú horúčavu, ktorá sála z pokožky. Naneste ich vychladnuté z chladničky na spálené miesta a nechajte pôsobiť najmenej 10 minút. Jemne opláchnite vodou, ľubovoľne opakujte. Mlieko aplikujte formou obkladu napr. na utierke.


POSTRÚHANÝ ZEMIAK: 
Do jeho šťavy namočte handričku a priložte na spálené miesta. Nechajte pôsobiť.

SÓDA ALEBO KUKURIČNÝ ŠKROB:
Zmierňujú bolestivé spálenie. Stačí zmiešať s vodou a obklady prikladať na citlivú pokožku – upokojuje to bolesť a začervenanie pokožky. Pomôže aj kúpeľ s prímesou sódy bikarbóny. 

OLIVOVÝ OLEJ A OCOT:
Vyskúšajte kombináciu olivového oleja s octom, ktorá okrem stiahnutia zápalu zanechá pokožku hydratovanú a jemnú.

POMOC Z LEKÁRNE:
Osvedčený pomocník z lekárne je Pantenol. Prípravok však musí mať obsah zložky pantenol minimálne 10%, aby mal najväčší účinok a rýchlo upokojil spálenú pokožku. Zložka D-panthenol hydratuje, chladí, zmierňuje svrbenie a urýchľuje hojenie pokožky.


Veríme, že vás postretnú vyššie spomenuté nepríjemnosti čo najmenej a budete si s nimi vedieť hravo poradiť.

14.7.2021

© ARSYLINE 2017
Upozornenie
Zavrieť